Solve the problem.A standard train ticket in a certain city costs  per ride. People who use the train also have the option of purchasing a frequent rider pass for  each month. With the pass, a ticket costs only per ride. Use an inequality to determine the number of train rides in a month for which purchasing the monthly pass is more economical than purchasing the standard train ticket.

A. 25 or more times
B. 23 or more times
C. 24 or more times
D. 26 or more times


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Use power series operations to find the Taylor series at x = 0 for the given function.f(x) = x3ex

A.
B.
C.
D.

Mathematics

Solve the problem.A group of teachers order markers for their classrooms. The bill was $3.91. If the original price per marker was 17¢ and the price has risen, how much does each marker cost now?

A. 22¢ B. 23¢ C. 24¢ D. 21¢

Mathematics

Evaluate the function.h(x) = x2 + 3x - 5; h(2)

A. 15 B. 3 C. 5 D. -7

Mathematics

Find the difference.-  - 

A. - 
B. -  
C. - 1 
D.  

Mathematics