A 0.28-kg stone you throw rises 34.3 m in the air. The magnitude of the impulse the stone received from your hand while being thrown is
a. 0.27 Ns.
b. 2.7 Ns.
c. 7.3 Ns.
d. 9.6 Ns.
e. 34.3 Ns.
C
You might also like to view...
Potential Energy: The figure shows an arrangement of two particles each having charge Q = -6.8 nC and each separated by 5.0 mm from a proton. If the two particles are held fixed at their locations and the proton is set into motion as shown, what is the minimum speed the proton needs to totally escape from these particles? (mproton = 1.67 × 10-27 kg, e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 9.0 × 109 N ? m2/C2)
A. 2.2 × 106 m/s B. 4.3 × 106 m/s C. 8.3 × 106 m/s D. 1.7 × 107 m/s
Most stars are single stars like our own.
Indicate whether the statement is true or false.
Silver has a Fermi level (energy) of 5.5 eV. At 0 K, at what speed would the electrons be moving if they had kinetic energy equal to the Fermi energy?
(This speed is known as the Fermi speed.) (mel = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J • s) A) 1100 km/s B) 1400 km/s C) 2.2 km/s D) 1.0 km/s E) 3.5 km/s
A star's motion across the sky is its ________ motion
Fill in the blank(s) with correct word