A falling stone takes 0.33 s to travel past a window 2.2 m tall (Fig. 2-44). From what height above the top of the window did the stone fall?
What will be an ideal response?
Answer:
Distance = 2.2 m
time , t = 0.33 s
Let the speed of stone as it reaches the top of window = vi
s = vi*t + 1/2*a*t^2
2.2 = vi*0.33 + 1/2*9.8*0.33^2
vi = 5.05 m/s
Let the height above the top of window be x.
vf^2 = vi^2 + 2*a*s
5.05^2 = 0 + 2*9.8*x
x = 1.30 m
Height above the top of window, x = 1.30 m
You might also like to view...
A neutral atom has an electron configuration of 1s22s22p63s23p2. How many protons does it have in its nucleus?
A) 5 B) 11 C) 14 D) 20 E) 26
The energy in an earthquake is released
A) all at once. B) before the quake, after the quake, and during the quake. C) as an epicenter focus. D) in unconsolidated rock.
Double-Slit Interference: Two radio antennas are 120 m apart on a north-south line. The two antennas radiate in phase at a frequency of 5.6 MHz. All radio measurements are made far from the antennas. What is the smallest angle, reckoned north of east from midway between the antennas, at which destructive interference of the two radio waves occurs? (c = 3.00 × 108 m/s)
A. 13° B. 6.4° C. 9.7° D. 16° E. 19°
A polar orbiting satellite in ascending mode travels in which direction?
a. ?South to north b. ?West to east c. ?East to west d. ?North to south