Figure 9.1 represents the market for used bikes. Suppose buyers are willing to pay $200 for a plum (high-quality) used bike and $50 for a lemon (low-quality) used bike. If buyers believe that 50% of used bikes are lemons (low quality), how many plums (high quality) will be supplied by sellers?

A. 8
B. 12
C. 16
D. 22


Answer: A

Economics

You might also like to view...

Does expansionary fiscal policy directly increase the money supply? Isn't it true that the president and Congress fight recessions by spending more money?

What will be an ideal response?

Economics

If M = 200, P = 100, and Q = 10, then V is:

a. 20. b. 2. c. 10. d. 5. e. 2,000.

Economics

Amount of good or service that producers are willing and able to sell at the current price

What will be an ideal response?

Economics

Labour productivity is measured by:

What will be an ideal response?

Economics