Impulse: A block of mass m = 5.6 kg, moving on a frictionless surface with a velocity of vi = 6.5 m/s to the right, collides with a block of mass M at rest, as shown in the figure. After the collision, the 5.6-kg block recoils with a velocity of vf = 0.70 m/s to the left. If the blocks are in contact for 0.20 s, what is the magnitude of the average force on the 5.6-kg block, while the two blocks are in contact?
A. 202 N
B. 192 N
C. 182 N
D. 34 N
E. 162 N
Answer: A
You might also like to view...
4.00 kg mass is connected to a spring with a spring constant of 9.00 N/m. The velocity is given by the expression v(t) = 8.00 cm/s sinWhat is the maximum velocity of the simple harmonic motion?
A. 41.0 cm/s B. 32.8 cm/s C. 24.5 cm/s D. 20.5 cm/s E. 12.8 cm/s
What is the anticipated interaction of the Milky Way and Large Magellanic cloud?
What will be an ideal response?
The quantity h in the Bohr theory is called ______________
Fill in the blank(s) with correct word
A 900-kg car traveling east at 15.0 m/s suddenly collides with a 750-kg car traveling north at 20.0 m/s. The cars stick together after the collision. In what direction does the wreckage move just after the collision?
A) 36.9° N of E B) 42.0° N of E C) 45.0° N of E D) 53.1° N of E E) 48.0° N of E