A long cylindrical conductor (radius = 1.0 mm) carries a charge density of 4.0 pC/m and is inside a coaxial, hollow, cylindrical conductor (inner radius = 3.0 mm, outer radius = 4.0 mm) that has a total charge of -8.0 pC/m. What is the magnitude of the electric field 2.0 mm from the axis of these conductors?

a. 24 N/C
b. 18 N/C
c. zero
d. 36 N/C
e. 226 N/C


D

Physics & Space Science

You might also like to view...

Answer the following statement(s) true (T) or false (F)

1. Fusion power is completely safe and has no radioactive waste disposal problem. 2. The fusion reactions used in thermonuclear bombs and fusion power experiments are exactly the same as those used in the sun.

Physics & Space Science

A woman who normally weighs 400 N stands on top of a very tall ladder so she is one Earth-radius above Earth's surface. What is her weight there?

A) zero B) 100 N C) 200 N D) 400 N E) none of the above

Physics & Space Science

When light in material 1, which is in contact with material 2, undergoes total internal reflection, what condition is necessary for their indices of refraction?

A. n1 = 2 n2 B. n1 > n2 C. n1 < n2 D. n1 = n2+ 1 E. n2 = 1.5

Physics & Space Science

A monatomic ideal gas atundergoes an isobaric process from A to B followed by an isochoric process from B to C. What is the total work done in these two processes? (A = 2atm, 1L; B = 2atm, 2L; C = 1atm, 2L)

A. 202 J B. 231 J C. 187 J D. 195 J

Physics & Space Science