Assume that materials are added at the beginning of the production process and that direct labor and overhead are applied uniformly. If the started and completed units cost $41,850, what was the cost of completing the units in the beginning Work in Process inventory?

The following is an account for a production department, showing its costs for one month:



A) $12,150.

B) $2,160.

C) $7,560.

D) $54,000.

E) $37,260.


B) $2,160.
Explanation: Beginning WIP transferred out = $49,410 - $41,850 = $7,560
Cost to complete Beginning WIP = $7,560 - $5,400 = $2,160

Business

You might also like to view...

A metaphysical myth fulfills the cultural function of explaining how the components of the universe relate to each other

Indicate whether the statement is true or false

Business

When using the direct method, how is depreciation expense recorded on the statement of cash flows?

a. Operating activity b. Investing activity c. Financing activity d. Not reported on the statement of cash flows

Business

Allowable depreciation methods for tax purposes vary depending on when the asset was acquired

Indicate whether the statement is true or false

Business

What is meant by a wage-lead approach, wage-competitive approach, and wage-follower pay plan?

What will be an ideal response?

Business