0.5 kg of water at 120°C occupies a volume of 0.12 m3. The specific volume of saturated liquid water, vf, at 120oC is 0.0010603 m3/kg, and the specific volume of saturated water vapor, vg, at 120°C is 0.8919 m3/kg. Find the quality of the saturated mixture.

Given: m = 0.5 kg; V = 0.12 m3; vf = 0.0010603 m3/kg; vg = 0.8919 m3/kg

What will be an ideal response?


v = V/m = 0.24 m3/kg
x = (v – vf) / (vg – vf) = 0.268

Trades & Technology

You might also like to view...

Which is NOT a cause for low superheat in an air conditioning system?

A. refrigerant undercharge B. overfeeding metering device C. dirty air filters D. restricted airflow through the evaporator coil

Trades & Technology

An example of the Commutative Property of Addition is (3.67 + 2.345) + 3.234 = 3.67 + (2.345 + 3.234)

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology

There is a PN junction between the emitter lead and the body of the UJT.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology

What sheet number should be assigned to the main floor plan?

A. A1 B. A10 C. A100 D. A1.0

Trades & Technology