A 1000-kg car is traveling at 20.0 m/s toward the north. During a collision the car receives an impulse of 1.00 × 104 N?s toward the south. What is the velocity of the car after the impulse is applied to the car?
A)
0.00 m/s
B)
20.0 m/s north
C)
30.0 m/s north
D)
-10.0 m/s south
E)
10.0 m/s north
E
You might also like to view...
How many 1-kilometer across asteroids would it take to make an object as large as the Earth?
Which of the following materials is not cross-linked?
(a) Rubber (b) Epoxy (c) UHMWPE (d) Polyester
An object is placed a distance y0 = ?2f in front of a concave mirror of focal length f that is located at y = 0 . An identical object is placed a distance y'0 = ?2f in front of a convex mirror of focal length ?f that is located at y' = 0 . The difference between the two image positions, yi ? y'i, is a. f /2
b. f. c. 4f /3. d. 2f. e. 8f /3.
An object is released from rest when it is a height h above the surface of a planet of mass M and radius R. What is the speed of the object just before striking the surface of the planet? Neglect any air resistance. Let h = 4.0 × 10^6 m, R = 5.0 × 10^6 m, and M = 4.0 × 10^24 kg
a. 7.8 km/s b. 3.5 km/s c. 5.4 km/s d. 6.9 km/s e. 4.8 km/s