A golfer hits a ball on a level fairway at an angle of 60° relative to the horizontal, and it lands on the green. Another golfer hits a ball with the same speed but at another angle, and it lands on the green by the other ball. What was the launch angle for the second golfer?

a. 30°
b. 20°
c. 45°
d. 40°
e. 10°


a

Physics & Space Science

You might also like to view...

Most atoms are

a. electrically charged. b. uncharged but made up of electrically charged pieces. c. unitary things that cannot be broken up in any way. d. sources of easily-removed protons. e. sources of easily-removed neutrons.

Physics & Space Science

Monochromatic light (? = 500 nm) is incident on a soap bubble (n = 1.4) that is 500-nm thick. Calculate the change of phase of the light that penetrates the front surface, reflects from the second surface, and emerges through the first surface as an angle between 0° and 360°?

A. 280° B. 160° C. 220° D. 100° E. 290°

Physics & Space Science

The longest wavelength of a photon that can be emitted by a hydrogen atom, for which the initial state is n = 3, is closest to which one of the following values? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 625 nm B) 600 nm C) 550 nm D) 658 nm E) 575 nm

Physics & Space Science

At what temperature would the rms speed of H2 molecules equal the earth's escape speed (11,200 m/s)?

A. K
B. K
C. K
D. K

Physics & Space Science