A nonrelativistic electron has a kinetic energy of 5.4 eV. What is the energy of a photon whose wavelength is the same as the de Broglie wavelength of the electron? (mel = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 2.0 keV B) 2.7 keV C) 2.5 keV D) 2.2 keV E) 2.4 keV


E

Physics & Space Science

You might also like to view...

During the time that the acceleration of a particle is constant, its velocity-vs.-time curve is

A) a straight line. B) a parabola opening downward. C) a parabola opening upward. D) a parabola opening toward the left. E) a parabola opening toward the right.

Physics & Space Science

The acceleration of an object as a function of time is given by a(t) = (3.00 m/s3)t. If the object is at rest at time t = 0.00 s, what is the velocity of the object at time t = 5.00 s?

A) 15.0 m/s B) 37.5 m/s C) 0.00 m/s D) 12.0 m/s E) 75.0 m/s

Physics & Space Science

An electron in a hydrogen atom makes a transition from the n = 4 to the n = 3 energy state. Determine the energy (in eV) of the emitted photon

a. 0.54 b. 0.66 c. 0.85 d. 1.51 e. 10.2

Physics & Space Science

A viscous fluid is flowing through a small tube at a rate of If the pressure difference between one end of the tube and the other is doubled and the radius is also doubled, then what is the rate of flow of the fluid?

A.
B.
C.
D.
E.

Physics & Space Science