A 2.0 kg mass moving to the East at a speed of 4.0 m/s collides head-on in an inelastic collision with a stationary 2.0 kg mass. How much kinetic energy is lost during this collision?

A) 4.0 J
B) 16. J
C) 8.0 J
D) 2.0 J
E) zero


C

Physics & Space Science

You might also like to view...

For an unpolarized EM wave, the electric field direction is

A. perpendicular to the magnetic field direction. B. parallel to the magnetic field direction. C. perpendicular to the direction of wave propagation, but randomly oriented with respect to the magnetic field direction. D. parallel to the direction of wave propagation.

Physics & Space Science

A charge q = 3 × 10-6 C of mass m = 2 × 10-6 kg, and speed v = 5 × 106 m/s enters a uniform magnetic field. The mass experiences an acceleration a = 3 × 104 m/s2. What is the minimum magnetic field that would produce such an acceleration?

A) 0.1 T B) 0.004 T C) 0.001 T D) 0.01 T E) 0.04 T

Physics & Space Science

A rabbit trying to escape a fox runs north for 8.0 m, darts northwest for 1.0 m, then drops 1.0 m down a hole into its burrow. What is the magnitude of the net displacement of the rabbit?

A) 8.8 m B) 8.1 m C) 66 m D) 10 m

Physics & Space Science

A sample of water, H2O, has a mass of 38.0 g. How many atoms of oxygen are in the sample? (oxygen has 16.0 g/mol, hydrogen has 1.00 g/mol, and NA = 6.02 × 10^23)

a. 3.34 × 10^22 b. 5.35 × 10^23 c. 1.27 × 10^24 d. 2.29 × 10^25

Physics & Space Science