How much does it cost a household to run its coffee machine if it is used two hours per day and draws 1500 W? Assume the cost of electricity is $0.08/kWh
What will be an ideal response?
The coffee machine's energy use is 1200 W x 2 h = 2400 Wh = 2.4 kWh. At a
cost of $0.08/kWh, this comes to 2.4 kWh x $0.08/kWh = $0.19.
You might also like to view...
A continuous blackbody spectrum provides information about the surface temperature of the object.
Answer the following statement true (T) or false (F)
For a moon the same density as its planet, the Roche limit lies at ________ times the radius of its planet
A) 1.4 B) 2.5 C) 3.6 D) 5.2 E) 7
The isobaric compressibility or thermal expansion for a material is
What is the air’s isobaric compressibility at 300K?
Find the orbital speed of an ice cube in the rings of Saturn. The mass of Saturn is 5.68 × 1026 kg and the rings have an average radius of 100,000 km. (G = 6.67 × 10-11 N • m2/kg2)
A) 19.5 km/s B) 27.5 km/s C) 13.8 km/s D) 1.95 km/s