Solve.A store sells tents, sleeping bags, and camp stools. A customer buys a tent, 3 sleeping bags, and 5 camp stools for $213. The price of the tent is 7 times the cost of a camp stool. The cost of a sleeping bag is $26 more than the cost of a camp stool. Find the cost of each item.

A. $63 for a tent; $40 for a sleeping bag; $14 for a camp stool
B. $70 for a tent; $35 for a sleeping bag; $10 for a camp stool
C. $63 for a tent; $35 for a sleeping bag; $9 for a camp stool
D. $63 for a tent; $35 for a sleeping bag; $10 for a camp stool


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

Solve the problem.A caterer uses special stacking ovens to prepare large amounts of food. Find the total number of servings that can be prepared in one hour.Corn muffins: 18 servings per panNumber of pans per oven: 3Pan changes per hour: 4Number of ovens: 3

A. 216 servings  B. 648 servings  C. 162 servings  D. 598 servings

Mathematics

Provide an appropriate response.A building contractor bought 5 dishwashers at one price and 11 microwave ovens at another price. Let d be the price of each dishwasher and m be the price of each microwave oven. Write the equation for a total purchase price of $2,870 with 2 variables.

A. 5d = 11m B. d + m = 2,870 C. 5d + 11m = 2,870 D. 11d + 5m = 2,870

Mathematics

Find the exact value under the given conditions.cos ? = - ,   < ? < ?; sin ? = ,   < ? < ?Find tan(? + ?).

A.
B. - 
C. - 
D.

Mathematics

Graph the equation.(x - 2)2 = 8(y + 2)

A.

B.

C.

D.

Mathematics