The absolute pressure of air in a piston-cylinder device is 220 kPa. The local atmospheric pressure is 99 kPa. If the acceleration due to gravity is 9.79 m/s2, and if the diameter of the cylinder is 0.10 m, what is the mass of the piston?
Given: P = 220 kPa; Patm = 99 kPa; g = 9.79 m/s2; D = 0.10 m
What will be an ideal response?
The gage pressure is
Pg = P – Patm = 121 kPa = 121,000 Pa
The gage pressure is that which is exerted by the weight of the piston over the area of the piston:
Pg = W/A = mg/(?D2/4)
m = (?D2/4)Pg / g = 96.9 kg
You might also like to view...
The first principle of human resource management is that the supervisor must _____.
a. know what tasks employees perform b. identify the challenge that the transition to supervision brings c. acquire knowledge and skills for budgeting and scheduling d. know how to recruit, select, hire, and train staff
The countries in North and Central America, Europe, Australia, and New Zealand produce most of the world's ____________________ and veal
Fill in the blank(s) with correct word
Technician A says some vehicles have the transmission remotely mounted from the differential. Technician B says the transaxle includes the transmission and final drive. Who is correct?
A. A only B. B only C. both A and B D. neither A nor B
A smoothly operating engine depends on ________
A) Equally compression among cylinders B) Cylinder compression levels above 100 PSI (700 kPa) and within 70 PSI (500 kPa) of each other C) Compression levels below 100 PSI (700 kPa) on most cylinders D) High compression on most cylinders