The position of a ball rolling in a straight line is given by x=2.0-3.6t +1.1 t2, where x is in meters and t in seconds.
(a) Determine the position of the ball at t=1.0s, 2.0s and 3.0s.
(b) What is the average velocity over the interval t=1.0s to t=3.0s?
(c) What is its instantaneous velocity at t=2.0s and at t=3.0s?
Answer:
You might also like to view...
A solid steel column is 4.0 m long and 0.20 m in diameter. Young's modulus for this steel is 2.0 × 1011 N/m2. By what distance does the column shrink when a 5000-kg truck is supported by it?
A) 3.2 × 10-6 m B) 8.0 × 10-7 m C) 3.1 × 10-5 m D) 7.8 × 10-6 m
Interstellar extinction and the reddening of light by the interstellar medium (ISM) are both caused by _____
a. atoms and molecules in the ISM b. only atoms in the ISM c. only molecules in the ISM d. only dust in the ISM e. dust, atoms and molecules of the ISM
Charge of uniform density (20 nC/m2) is distributed over a cylindrical surface (radius = 1.0 cm), and a second coaxial surface (radius = 3.0 cm) carries a uniform charge density of -12 nC/m2 . Determine the magnitude of the electric field at a point 2.0 cm from the symmetry axis of the two surfaces
a. 2.3 kN/C b. 1.1 kN/C c. 1.7 kN/C d. 3.4 kN/C e. 4.5 kN/C
The highest high tides and the lowest low tides occur when the Moon is
A. full or new. B. full only. C. new only. D. first and third quarter.