Use the following information to answer the next question.Maya purchases only three products; orange juice, prepared meals, and on-demand episodes of her favorite shows. Each week she purchases 2 bottles of orange juice, 14 prepared meals, and 8 on-demand episodes. The prices of bottles of orange juice, prepared meals, and on-demand episodes for four different years are shown in the table below.YearPrice of Orange JuicePrice of Prepared MealsPrice of On-Demand Episodes1$2$6$102$6$5$123$4$7$134$4$8$11How much will Maya spend per week in Year 1?

A. $210
B. $178
C. $208
D. $168


Answer: D

Economics

You might also like to view...

The average benefit of n units of an activity is the:

A. extra benefit from carrying out one additional unit of the activity. B. n divided by the total benefit of n units. C. n times the total benefit of n units. D. total benefit of n units divided by n.

Economics

Which function of money represents a measure for stating the prices of goods and services?

A) medium of exchange B) unit of account C) store of value D) means of payment

Economics

An example of a stock variable in economic theory will be: a. the amount of money saved by an individual each week

b. the amount of money spent on buying gasoline each month. c. the weekly grocery bill of an average household. d. the total value of the government bond held by an individual. e. the total fiscal spending during a particular quarter.

Economics

Which of the following are not characteristics of the S Corporation?

a. Limited Liability b. Profits are taxed only once c. The firm must have more than 100 stockholders. d. All of the above are characteristics of the S Corp.

Economics