For the cash flow diagram shown, determine the value of G that will make the present worth in year 0 equal to $2500 at an interest rate of 10% per year.
What will be an ideal response?
Find present worth of gradient in year 1, move back to year 0, and then set equal to $2500
P 1 = 900(P/A,10%,4) – G(P/G,10%,4)
= 900(3.1699) – G(4.3781)
= 2852.91 – 4.3781G
P 0 = (2852.91 – 4.3781G)(P/F,10%,1)
= (2852.91 – 4.3781G)(0.9091)
= 2593.58 – 3.9801G
2500 = 2593.58 – 3.9801G
-93.58 = -3.9801G
G = $23.51
You might also like to view...
Hydraulic oil that is exposed to excessive temperatures does not lose its viscosity.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Technician A says anti-vibration devices only need to be used when resurfacing drums. Technician B says composite brake rotors require special adapters when mounted on a bench lathe for resurfacing. Which technician is correct?
A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians A and B D) Neither technician A nor B
Animals of different species that live in close association with one another are said to live in a(n) ____________________ relationship.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
A properly operating thermocouple connected to a solenoid in a gas valve should put out 20 to 30 millivolts.
Answer the following statement true (T) or false (F)