Suppose that the profit maximizing level of output for the monopolist is 100 units, and ATC = $45.00; MC = $35.00; MR = $35.00; P = $50.00. What is the monopoly's profit?
A) -$1000
B) $4500
C) $5000
D) $500
Answer: D) $500
Q* = 100 and ATC = $45 per unit which means total cost = $45*100 = $4500
total revenue = P x Q* = $50 x 100 = $5,000
monopoly profit = total revenue - total cost = $5,000 - $4,500 = $500
You might also like to view...
Economists measure the output of an economy by
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
According to the graph shown, if this economy were open to free trade, how many units would be exported?
This graph demonstrates the domestic demand and supply for a good, as well as the world price for that good.
A. 35
B. 85
C. 120
D. 75
An increase in equilibrium price and a decrease in equilibrium quantity could be caused by a(n)
a. increase in resource prices b. increase in demand c. increase in supply d. favorable shift in tastes and preferences e. improvement in production technology
Which of the following is correct?
A. Both the granting and repaying of bank loans expand the aggregate money supply. B. Granting and repaying bank loans do not affect the money supply. C. Granting a bank loan destroys money; repaying a bank loan creates money. D. Granting a bank loan creates money; repaying a bank loan destroys money.