An ideal air-filled parallel plate capacitor with plate a separation of 4.0 cm has a plate area of 0.040 m2. What is the capacitance of this capacitor with air between these plates? (?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)
A) 89 pF B) 8.9 nF C) 8.9 pF D) 0.89 pF E) 8.9 µF
C
You might also like to view...
A light ray whose frequency is 6.00 × 1014 Hz in vacuum is incident on water (n = 1.33). The wavelength of the light after it enters the water is (in nm)
A. 798. B. 500. C. 665. D. 376. E. 266.
If R = 3.0 k?, C = 6.0 nF, ?1 = 10.0 V, Q = 18 nC, ?2 = 6.0 V, and I = 5.0 mA, what is the potential difference Vb?Va?
A. ?13 V B. +28 V C. +13 V D. ?28 V E. +2.0 V
A solenoid of length 0.700 m having a circular cross-section of radius 5.00 cm stores 6.00 µJ of energy when a 0.400-A current runs through it
What is the winding density of the solenoid? (?0 = 4? × 10-7 T ? m/A) A) 865 turns/m B) 472 turns/m C) 1080 turns/m D) 104 turns/m E) 327 turns/m
A building made with a steel structure is 650 m high on a winter day when the temperature is 0° F. How much taller (in cm) is the building when it is 100° F? (The linear expansion coefficient of steel is 11 × 10^?6 (°C)?1.)
a. 71 b. 36 c. 40 d. 46 e. 65