Home Automation is considering an investment of $500,000 in a new product line. The company will make the investment only if it will result in a rate of return of 15% per year or higher. The revenue is expected to be between $138,000 and $165,000 per year for 5 years. (a) Determine if the decision to invest is sensitive to the projected range of inĀcome using a PW analysis. (b) Use a spreadsheet to determine the annual revenue required to realize 15% per year.
What will be an ideal response?
(a) PW138,000 = -500,000 + 138,000(P/A,15%,5)
= -500,000 + 138,000(3.3522)
= $-37,396 (ROR < 15%)
PW165,000 = -500,000 + 165,000(P/A,15%,5)
= -500,000 + 165,000(3.3522)
= $53,113 (ROR > 15%)
The decision to invest is sensitive to the revenue estimates
(b) Function = PMT(15%,5,-500000) displays $149,158 per year
You might also like to view...
How many users can a wireless AP handle? What happens if the number of MSs exceeds this value?
What will be an ideal response?
A two-phase system is produced by having an alternator with two sets of coils wound ____ degrees apart.
a. 60 b. 90 c. 120 d. 150
Which of the following types of tree produces seeds in cones, has needle-like leaves, and produces
softwood?
a. evergreens c. pulpwoods b. hardwoods d. conifers
Wildlife management is a fairly old concept since colonial days
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false