If the force exerted on an object is in the negative direction, the work it does on the object must be
A) negative.
B) positive.
C) The work could be either positive or negative, depending on the direction the object moves.
C
You might also like to view...
Air with a density of 1.20 flows through a 10.0 cm diameter pipe with a velocity of 1.20 m/s. What is the mass flow rate?
A. 0.0148 kg/s B. 0.0131 kg/s C. 0.0120 kg/s D. 0.0113 kg/s E. 0.0098 kg/s
How do sound and light waves differ?
What will be an ideal response?
Tritium (3H) has a half-life of 12.3 years and releases 0.018 6 MeV energy per decay. What is the rate at which energy is released for a 1.5-gram sample of tritium? (NA = 6.02 × 10^23 mol–1, 1 year = 3.16 × 10^7 s, 1 MeV = 1.6 × 10^–13 J, and mt = 3.016 05 u)
a. 1.6 W b. 2.3 W c. 9.9E+12 W d. 5.0E+7 W e. 85.4 W
Which of the processes on a monatomic ideal gas given below will result in the temperature of the gas increasing? W is the work done by the gas
a. a process where Q = W b. a process where Q = –2W c. a process where Q = 2W d. None of the above will increase the temperature of the gas.