Solve.Find which is the better buy (lower cost per ounce) by finding each unit price rounded to three decimal places if necessary.  Soy Sauce: $3.96 for 22 ounces   $1.44 for 8 ounces

A. $1.44 for 8 ounces
B. $3.96 for 22 ounces
C. Both cost the same per ounce.


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

Find all the second order partial derivatives of the given function.f(x, y) = cos xy2

A. fxx(x, y) = y2 sin xy2; fyy(x, y) = 2[2y2 cos (xy2) - sin (xy2)] ; fyx(x, y) = fxy(x, y) = 2y[y2 cos (xy2) - sin (xy2)]
B. fxx(x, y) = -y4 cos xy2; fyy(x, y) = - 2x[2xy2 cos (xy2) + sin (xy2)]; fyx(x, y) = fxy(x, y) = - 2y[xy2 cos (xy2) + sin (xy2)];
C. fxx(x, y) = - y2 sin xy2; fyy(x, y) = 2[ sin (xy2)- 2y2 cos (xy2)] ; fyx(x, y) = fxy(x, y) = 2y [sin (xy2)-y2 cos (xy2)]
D. fxx(x, y) = - y2 sin xy2; fyy(x, y) = 2y; fyx(x, y) = fxy(x, y) = 2

Mathematics

Find the interest earned. Assume 3% interest compounded daily, as in the following table, and use the exact number of days. Round to the nearest cent. Amount: $6000Deposited: Oct 28Withdrawn: Nov 17

A. $6012.52 B. $36.35 C. $6011.52 D. $11.52

Mathematics

Suppose I refuse to buy a Ford automobile on the basis of my father's experience of buying a Ford that never ran properly. Which type of reasoning am I employing?

a. Confusion of the inverse b. Conjunction fallacy c. Availability heuristic d. Outcome approach

Mathematics

Determine whether the function f(x) = (x + 4) 2 , x ? –4 has an inverse function. If it does, find the inverse function.

a.
b.  f –1 (x) = –(x + 4) 2
c.  f –1 (x) = (x + 4) –2
d.

Mathematics