An underwater sonar detects the echo from an object at 100m range. The TOF equals ___ ( x.xx s).
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
TOF = 2r/c. In water c=1500 m/s. TOF = (2 x 100m)/ (1500 m/s) = 0.133 s = 1.33 s
You might also like to view...
____ programs are developed by employers in the electrical trades to train students according to industry standards through a combination of on-the-job experience and classroom instruction.
a. Fellowship b. Apprenticeship c. Doctoral d. Residential
In order for the water pump to circulate the coolant through the engine during warmup, a ____________________ passage is added below the thermostat
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
The normal voltage on the VPWM J1850 bus is ____ volts when it is at rest.
A. zero B. 2.5 C. 5 D. 7.5
Technician A says that inadequate engine oil level can damage a turbocharger. Technician B says low engine oil level can cause damage to a supercharger. Who is correct?
A. Technician A B. Technician B C. Both A and B D. Neither A nor B