The resistance of a platinum wire is to be calibrated for low-temperature work. A platinum wire with resistance 2.000 W at 20°C is immersed in liquid nitrogen at 77 K (-196°C). If the temperature response of the platinum wire is linear, what is the expected resistance of the platinum wire at -196°C? [aplatinum = 3.92 × 10^-3 (°C)-1]
a. 0.153 W
c. 3.69 W
b. 1.768 W
d. 0.307 W
D
You might also like to view...
What is a diffraction grating?
In a RLC circuit, a second capacitor is connected in series with the capacitor previously in the circuit. What is the effect of this change on the impedance of the circuit?
A) It increases. B) It decreases. C) It does not change. D) It increases for frequencies below resonance and decreases for frequencies above resonance. E) It decreases for frequencies below resonance and increases for frequencies above resonance.
A proton having a speed of 3.0 × 106 m/s in a direction perpendicular to a uniform magnetic field moves in a circle of radius 0.20 m within the field. What is the magnitude of the magnetic field? (e = 1.60 × 10-19 C, mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A) 0.080 T B) 0.16 T C) 0.24 T D) 0.32 T E) 0.36 T
A particle (mass = 5.0 g, charge = 40 mC) moves in a region of space where the electric field is uniform and is given by Ex = ?5.5 N/C, Ey = Ez = 0. If the position and velocity of the particle at t = 0 are given by x = y = z = 0 and vx = 50 m/s, vy = vz = 0, what is the distance from the origin to the particle at t = 2.0 s?
A. 60 m B. 28 m C. 44 m D. 12 m E. 88 m