A firm finds that at its MR = MC output, its TC = $1,000, TVC = $800, TFC = $200, and total revenue is $900. This firm should:

A. shut down in the short run.
B. produce because the resulting loss is less than its TFC.
C. produce because it will realize an economic profit.
D. liquidate its assets and go out of business.


Answer: B

Economics

You might also like to view...

Explain the effect of the following changes on equilibrium price and quantity of a commodity: (a) increase in average incomes. (b) increase in population.

What will be an ideal response?

Economics

When the minimum marginal penalty for tax evasion is greater than the maximum marginal tax rate, theory suggests that tax evasion will be

A. greater than 1. B. ?. C. 0. D. 100.

Economics

The R2 of a regression ranges from ________ to ________.

A) 0; 1 B) -1; 1 C) -2; 2 D) 0; 2

Economics

Consumers have the tendency to replace a more expensive item with an even more expensive item.

a. true b. false

Economics