Find the unit rate.Kayla earned $3800 for 4 weeks of seasonal work. What was her unit rate in dollars per week?

A. $950/wk
B. $4/wk
C. $3800/wk
D. $100/wk


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Provide an appropriate response.Raise the term to the indicated power:  

A.
B.
C.
D.

Mathematics

Use algebraic and/or graphical methods to solve the inequality.m3 - 25m ? 0

A. -5 < x < 0 or x > 5 B. -5 < x ? 0 or x ? 5 C. -5 ? x ? 0 or x ? 5 D. -5 ? x < 0 or x > 5

Mathematics

Find the value of the expression.7[32 + 6(5 + 6)]

A. 87 B. 525 C. 1155 D. 315

Mathematics

Round the money amount to the specified place.$99.60 to the nearest dollar

A. $99.60 B. $99 C. $100 D. $9

Mathematics