A consulting company estimated market demand and supply in a perfectly competitive industry and obtained the following results:Qd = 25,000 ? 5,000P + 25MQs = 240,000 + 5,000P ? 2,000PI where P is price, M is income, and PI is the price of a key input. The forecasts for the next year are ? = $15,000 and I = $20. Average variable cost is estimated to beAVC = 14 ? 0.008Q + 0.000002Q2 Total fixed cost will be $6,000 next year. What is the price forecast for next year?

A. $12
B. $68
C. $60
D. $20


Answer: D

Economics

You might also like to view...

Assume that workers in a purely competitive industry are earning a wage rate of $15 and the price of the product they are producing is also $15 what does this imply about the marginal productivity of these workers?

What will be an ideal response?

Economics

The greater the marginal propensity to consume, the

A) flatter the IS curve will be. B) steeper the IS curve will be. C) flatter the LM curve will be. D) steeper the LM curve will be.

Economics

The asset beta in the Capital Asset Pricing Model is a moderate number that measures

A) how sensitive the asset's return is to market movements. B) how sensitive the asset's discount rate is to changes in inflation. C) the risk premium on the stock market. D) the risk premium on an individual stock.

Economics

Assume the economy is experiencing a recessionary gap. Keynesian economists would support which of the following policies:

a. Nonstabilization b. Expansionary c. Nonintervention d. Fixed wage

Economics