Assume a 2 A solar cell produces 0.5 V. If a total of 18 V and 4 A is needed, what is the minimum number of solar cells required and how must they be connected?

What will be an ideal response?


Number of cells in series to produce 18 V = 18 V / 0.5 V = 36 cells in series

Number of 36 series cell groups that are in parallel to produce 4A = 4 A / 2 A = 2 sets of 36 series cells in parallel

Total = 2(36) = 72 cells

Trades & Technology

You might also like to view...

Describe where direct fuel injection delivers fuel.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Find v(t) and i(t) in the circuit of Fig. 7.115.

Trades & Technology

A 10 lb. is set 4' from the fulcrum. How far would a 20 lb. weight need to be set from the fulcrum to create a balance?

A. 5 B. 3 C. 2 D. 4

Trades & Technology

Which of the following gases is not produced in fires?

A. Carbon monoxide B. Hydrogen cyanide C. Carbon dioxide D. Oxygen

Trades & Technology