A particle moves in the xy plane in a circle centered on the origin. At a certain instant the velocity and acceleration of the particle are
m/s and
m/s2. What are the x and y coordinates of the particle at this moment?
A. x = ?4.4 m, y = 0
B. x = +5.3 m, y = 0
C. x = ?5.3 m, y = 0
D. x = +4.4 m, y = 0
E. x = ?1.8 m, y = 0
Answer: B
You might also like to view...
A sample of helium has a volume of 2.00 liters, a temperature of 20.0and a pressure of 2.50 atmospheres. What is the energy needed to heat the sample of helium gas from 20.0
to 95.0
at constant volume?
A. 88.0 J B. 137 J C. 175 J D. 207 J E. 476 J
Carnot Engine: A heat engine having the maximum possible efficiency has an efficiency of 35.0% when operating between two heat reservoirs. If the temperature of the hot reservoir is 700 K, what is the temperature of the cold reservoir?
A. 200 K B. 245 K C. 350 K D. 455 K E. 600 K
The foot pedal on hydraulic brake system exerts a force of 45 lbs on a piston with a diameter of 1.00 cm. The brake fluid in the brake system exerts the pressure from the foot pedal on a brake pad piston with a diameter of 2.50 cm. The force on the brake pad is
A. 133 lbs. B. 150 lbs. C. 281 lbs. D. 350 lbs. E. 402 lbs.
What is the source of your type of energy (where do we get it)?
What will be an ideal response?