Compton Scattering: X-rays with a wavelength of 0.00100 nm are scattered at 130° by free electrons. What is the kinetic energy of each recoil electron? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, melectron = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 0.50 MeV
B. 0.99 MeV
C. 2.0 MeV
D. 0.34 MeV
E. 0.68 MeV
Answer: B
You might also like to view...
Why does the Sun look flattened near the horizon?
A. The Sun is cooler on the horizon, so it looks flattened. B. The larger refraction near the horizon lifts the lower edge of the Sun more than the upper edge and makes the Sun look flattened. C. The Sun's light is reflected off the horizon, making the Sun appear compressed. D. Earth's dense atmosphere compresses the gaseous Sun.
It the mass of a body were doubled, its gravity would become 4 times stronger
Indicate whether the statement is true or false
In words, 3.5 x 1011 is
(HINT: Write this number out before trying to answer the question.) A) 350 million. B) 3.5 trillion. C) 350 billion. D) 35 billion. E) 35 million.
Two square air-filled parallel plates that are initially uncharged are separated by 1.2 mm, and each of them has an area of 190 mm2
How much charge must be transferred from one plate to the other if 1.1 nJ of energy are to be stored in the plates? (?00 = 8.85 × 10-12 C2/N • m2) A) 56 pC B) 39 pC C) 78 pC D) 3.5 µC