Starting from a year in which gross domestic product for the economy is $8,000 billion, calculate how much output the national economy would produce in each of the next five years if it continued to grow at its potential real growth rate of 3%.How much output would the economy produce in each year if it grew by 4% the first year, 2% the second year, 1% the third year, -1% the fourth year, and -3% the fifth year? (Note: A negative growth rate means output is declining.)By the fifth year, how far is output below its potential level?
What will be an ideal response?
? | Potential Output (billions) | Actual Output (billions) |
Year 1: $8,000 × 1.03 = $8,240 | $8,000 × 1.04 = $8,320 |
Year 2: $8,240 × 1.03 = $8,487 | $8,320 × 1.02 = $8,486 |
Year 3: $8,487 × 1.03 = $8,742 | $8,486 × 1.01 = $8,571 |
Year 4: $8,742 × 1.03 = $9,004 | $8,571 × 0.99 = $8,486 |
Year 5: $9,004 × 1.03 = $9,274 | $8,486 × 0.97 = $8,231 |
[Note: Don't worry about rounding differences that arise in problems like this, because such differences depend on how many digits you carry over from one calculation to the next.]
Output is below potential output by [(9,274 - 8,231)/9,274] × 100% = 11.2%.
You might also like to view...
Investment spending is
A) directly related to the interest rate. B) inversely related to the interest rate. C) directly related to real disposable income. D) inversely related to real disposable income.
In a market economy, buyers and sellers communicate their intentions to one another through:
a. government planners. b. negotiations overseen by government agencies. c. elected officials. d. prices.
Which of the following statements is true about productive and allocative efficiency?
A. Realizing allocative efficiency implies that productive efficiency has been realized. B. Productive efficiency can only occur if there is also allocative efficiency. C. Society can achieve either productive efficiency or allocative efficiency, but not both simultaneously. D. Productive efficiency and allocative efficiency can only occur together; neither can occur without the other.
An increase in technology causes the optimum level of capital per worker to rise in the long run or steady state
a. true b. false