The following four forces act on a 4.00 kg object: 1 = 300 N east 2 = 700 N north 3 = 500 N west 4 = 600 N south What is the acceleration of the object?
A) 224 N in a direction 63.4° north of west
B) 300 N in a direction 63.4° north of west
C) 300 N in a direction 26.6° north of west
D) 224 N in a direction 26.6° north of west
E) 2100 N in a direction 26.6° north of west
Answer: D
You might also like to view...
The specific heat of ice is 2.100 kJ/kg ?C, the heat of fusion for ice at 0is 333.7 kJ/kg, the specific heat of water 4.186 kJ/kg
the heat of vaporization of water at 100.0
is 2,256 kJ/kg, and the specific heat of steam is 2.020 kJ/kg
What is the final equilibrium temperature when 20.00 grams of ice at -15.0
is mixed with 5.000 grams of steam at 120.0
src="https://sciemce.com/media/4/b9ad0217031f6f632.png" class="w-image" />?
A. 59.92
B. 56.03
C. 52.76
D. 49.34
E. 45.67
The diagram above represents energy levels in a hydrogen atom. Each level is labeled with its energy (above the ground state of Level 1) in units of electron/volts (eV). The labeled transitions represent an electron moving between energy levels. Which transition represents an electron that absorbs a photon with 10.2 eV of energy?
A) A B) B C) C D) D E) E
Silicates are minerals composed of silicon and oxygen.
Answer the following statement true (T) or false (F)
One of the most efficient engines built so far has the following characteristics: combustion chamber temperature = 1900°C; exhaust temperature = 430°C. 7.0 × 109 cal of fuel produces 1.4 × 1010 J of work in one hour
What is the power output, in hp, of this engine?