A space vehicle accelerates uniformly from 65 m/s at t = 0 to 162 m/s at t = 10.0 s. How far did it move between t = 2.0 s and t = 6.0 s?

What will be an ideal response?


Answer:

Physics & Space Science

You might also like to view...

When a rock thrown straight up reaches the exact top of its path, its velocity is

A) zero and its acceleration is zero. B) zero and its acceleration is 10 m/s2. C) about 10 m/s and its acceleration is zero. D) about 10 m/s and its acceleration is 10 m/s2.

Physics & Space Science

The strong force depends upon the electric charge of the particles involved

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

A battery maintains the electrical potential difference of 6.0-V between two large parallel metal plates separated by 1.0 mm. What is the strength of the electric field between the plates?

A) 6.0 V/m B) 600 V/m C) 6000 V/m D) zero

Physics & Space Science

You are given a copper bar of dimensions 3 cm × 5 cm × 8 cm and asked to attach leads to it in order to make a resistor. If you want to achieve the smallest possible resistance, you should attach the leads to the opposite faces that measure

A) 3 cm × 5 cm. B) 3 cm × 8 cm. C) 5 cm × 8 cm. D) Any pair of faces produces the same resistance.

Physics & Space Science