Vebco Water and Gas received a contract for a seawater desalination plant wherein the company expected to make a 28% rate of return on its investment. (a) If Vebco invested $8 million the first year, what was the amount of its profit in that year? (b) What amount would have to be invested to realize the same monetary amount of return if the rate decreases to 15% per year?
What will be an ideal response?
(a) Profit = 8,000,000*0.28
= $2,240,000
(b) Investment = 2,240,000/0.15
= $14,933,333
You might also like to view...
Pressures on a lifter can reach 100,000 psi.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Which agency requires ground fault interrupters to be used when operating power tools outside?
A) ANSI B) EPA C) UL D) OSHA
A properly designed and installed air distribution system is a must if the space is to be evenly conditioned. Inadequate airflow to and from areas in the conditioned space can lead to __________, __________, __________, and __________. Excessively high humidity can result in __________, while low humidity can lead to __________.
What will be an ideal response?
The final step in solving proportions is to set the products as equal to each other, then ____________________ to solve for the unknown variable.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).