Suppose the demand function for the Toyota Camry is given by Qd = 500 - 12PC + 10PH - 5PG + 0.0001M, where PC is the price of the Toyota Camry (in thousands), PH is the price of the Honda Accord (in thousands), PG is the price of gas (per gallon) and M is income. Further, suppose the supply curve for the Toyota Camry is given by Qs = 20PC - 55.
a. What is the demand curve for the Toyota Camry if the price of the Accord is $25,000, gas is $2 per gallon and income is $50,000?
b. What is the equilibrium price and quantity in the market for Toyota Camrys?
c. Is demand elastic or inelastic at the equilibrium price?
d. What is the cross price elasticity of demand between Camrys and Accords at equilibrium?
e. What is the income elasticity of demand for Camrys at equilibrium?
What will be an ideal response?
a. Qd = 745 - 12PC.
b. P = $25,000, Q = 445.
c. -12 × (25/445) = -0.67, which implies that demand is inelastic.
d. 10 × (25/445) = 0.56.
e. 0.0001 × (50,000/445) = 0.11.
You might also like to view...
A permanent change to a much higher price of gasoline would lead us to expect fewer gas guzzlers on the road, ceteris paribus
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
An oligopoly is a market structure in which a few large firms dominate the sale of a single product.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Refer to the information provided in Figure 3.5 below to answer the question(s) that follow. Figure 3.5Refer to Figure 3.5. If consumer income decreases, the demand for chili peppers shifts from D0 to D1. This implies that chili peppers are a(n)
A. inferior good. B. substitute good. C. complementary good. D. normal good.
When the annual interest rate is 7 percent, what is the present value of receiving a payment of $10,000 three years from now?
a. $10,700.00. b. $10,244.89. c. $9,300.00 d. $8,162.98.