Solve the problem.A company has monthly fixed costs of $14,000 for its facilities and it costs $60 per unit for each unit that it produces. How many units must the company produce to have an average cost per unit of $100?

A. 350 units
B. 150 units
C. 233 units
D. 352 units


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Use the method of undetermined coefficients to solve the differential equation. - 7 + 10y = -1

A. y = c1e-5x + c2e-2x - 
B. y = c1e5x + c2e2x + 
C. y = c1e5x + c2e2x - 
D. y = c1e5x + c2e2x

Mathematics

Find the midpoint of the line segment joining the two points.(3, 5) and (5, 6)

A.
B. (8, 11)
C. (-2, -1)
D.  

Mathematics

Determine whether the ratios are equal.   

A. Yes B. No

Mathematics

Solve the following graphically. If necessary, round answers to the nearest thousandth.ex + ln 8 = 6ex

A. 3.921 B. No solution C. 2.079 D. 0.347

Mathematics