Estimate the rate of heat loss per unit length from a 5 cm ID, 6 cm OD steel pipe covered with high temperature insulation having a thermal conductivity of 0.11 W/(m K) and a thickness of 1.2 cm. Steam flows in the pipe. It has a quality of 99% and is at 150°C. The unit thermal resistance at the inner wall is 0.0026 (m2 K)/W, the heat transfer coefficient at the outer surface is 17 W/(m2 K), and the ambient temperature is 16°C.
GIVEN
Insulated, steam filled steel pipe Diameters
? ID of pipe (Di) = 5 cm=0.05 m
? OD of pipe (Do) = 6 cm=0.06 m Thickness of insulation (Li) = 1.2 cm=0.012 m Steam quality = 99% Steam temperature (Ts) = 150°C Unit thermal resistance at inner wall (A Ri) = 0.026 (m2 K)/W Heat transfer coefficient at outer wall (ho) = 17 W /(m2 K) Ambient temperature (T ) = 16°C Thermal conductivity of the insulation (kI) = 0.11 W /(m K)
FIND
Rate of heat loss per unit length (q/L)
ASSUMPTIONS
1% carbon steel Constant thermal conductivities Steady state conditions
SKETCH
The outer diameter of the insulation (DI) = 6 cm + 2(1.2 cm) = 8.4 cm
The thermal circuit of the insulated pipe is shown below
The values of the individual resistances are
The rate of heat transfer is
You might also like to view...
Each day, there are ________ high tides on Earth
Fill in the blank(s) with correct word
What is the upper limit of stars the unaided eye can discern on a moonless night in a rural area?
A) about 3000 B) about 30,000 C) about 300,000 D) about 3,000,000
An object is placed at F in front of a concave mirror with a focal length of 10 cm. What is the position of its image in relation to the mirror and what are its characteristics?
A) = 10 cm, real, smaller than object B) = 10 cm, virtual, smaller than object C) = 20 cm, real, bigger than object D) = 20 cm, virtual, bigger than object E) = ?, real, much bigger than the object
A 0.120 pF parallel-plate capacitor is charged to a potential difference of 10.0 V and then disconnected from the battery. A cosmic ray burst creates 1.00 × 10^6 electrons and 1.00 × 10^6 positive charges between the plates. If the charges do not recombine, but reach the oppositely charged plates, by how much is the potential difference between the capacitor plates reduced?
a. 1.33 V b. 7.34 V c. 8.67 V d. 1,330 V e. 8,670 V