Steam at 500°C and 10.0 MPa flows into a turbine through a circular duct of 5.0 cm diameter. The volumetric flow rate of the steam is 8.0 m3/s. Determine the vel°City and the mass flow rate of the steam entering the turbine.
Given: T = 500°C; P = 10.0 MPa; D = 5.0 cm = 0.05 m; V? = 8.0 m3/s
What will be an ideal response?
From software, v = 0.03281 m3/s
V=vV?/A=vV?/?D2/4 = 134 m/s
m?=V?/v= 244 kg/s
You might also like to view...
Draw a picture and describe the structure of an atom. Be sure to discuss the electrical charge of each part.
What will be an ideal response?
A _____ sample is the type of sample collected by street-corner interviews and telephone call-ins
Fill in the blank(s) with correct word
An alternator has zero output. Technician A says that the alternator field circuit may have an open circuit. Technician B says that the fusible link may be open in the alternator to battery wire. Who is right?
A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians D) Neither technician
Describe Newton's First Law of Motion.
What will be an ideal response?