Mr. Cook and Son have 850 feeder pigs weighing 66 pounds each. The feed gain ratio of the feeders is 3 to 1. The feed cost per pound gain is $0.32. The feeders were finished in 120 days weighing 256 pounds.
a. How many pounds did the feeder pigs gain?
b. How many pounds of feed were fed to each feeder?
c. How many tons of feed were fed to the feeders?
d. What did the feed cost per ton?
a. 161,500 lb
b. 570 lb
c. 242 tons
d. $213.33/ton
You might also like to view...
Input accessories receive and transmit information to the logic section of the control, such as a relay or ____.
a. amplifier b. transistor c. contactor d. starter
Which stage of the Industrial Revolution involved cyber physical systems?
A) First B) Second C) Third D) Fourth
Technician A says that the amount of fuel metered to the HPI-TP metering chamber depends on ECM managed rail pressure at any given moment of operation. Technician B says that all of the fuel injected into the engine cylinder by an HPI-TP injector must pass through the metering actuator. Who is correct?
A. Technician A only B. Technician B only C. Both A and B D. Neither A nor B
The price of a gallon of engine oil is $7.89. What is the price per quart? There are four quarts in a gallon
A) $1.98 B) $1.99 C) $1.97 D) $2.00