If every star had an Earth-like planet in an Earth-like orbit, how many could be detected by a transit?
A) 1 in 2
B) 1 in 20
C) 1 in 200
D) 1 in 2,000
E) 1 in 20,000
C
You might also like to view...
Photoelectric Effect Using Stopping Potential: When a photoelectric surface is illuminated with light of wavelength 437 nm, the stopping potential is measured to be 1.67 V. (1 eV = 1.60 × 10-19 J, e = 1.60 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)(a) What is the work function of the metal, in eV?(b) What is the maximum speed of the ejected electrons?
What will be an ideal response?
A uniform rod (mass = 2.0 kg, length = 0.60 m) is free to rotate about a frictionless pivot at one end. The rod is released from rest in the horizontal position. What is the magnitude of the angular acceleration of the rod at the instant it is 60° below the horizontal?
a. 15 rad/s2 b. 12 rad/s2 c. 18 rad/s2 d. 29 rad/s2 e. 23 rad/s2
A 7.0-kg bowling ball strikes a 2.0-kg pin. The pin flies forward with a velocity of 6.0 m/s; the ball continues forward at 5.0 m/s. What was the original velocity of the ball?
a. 4.0 m/s c. 6.7 m/s b. 5.7 m/s d. 3.3 m/s
All thermal power plants run basically the same way
What will be an ideal response?