A 100 gram glass container contains 200 grams of water and 50.0 grams of ice all at 0
A 200 gram piece of lead at 100
is added to the water and ice in the container. What is the final temperature of the system? (specific heat of ice = 2,000 J/kg
specific heat of water = 4,186 J/kg
heat of fusion of water = 333.7 kJ/kg, specific heat of glass = 837.2 J/km
specific heat of lead = 127.7 J/km
src="https://sciemce.com/media/4/a6beff7b8db22a7632.png" class="w-image" />
A. 5.33
B. 4.87
C. 3.65
D. 2.19
E. 1.75
D. 2.19
You might also like to view...
Leavitt's law is a relationship between
A) a Cepheid variable star's period and luminosity. B) a galaxy's distance and recession speed. C) a galaxy's distance and redshift. D) a main-sequence star's color and luminosity.
Incompressible water flows out of a large reservoir through a pipe that opens to the atmosphere 5.70 m below the level of the water in the reservoir. What is the speed of the water as it comes out of the pipe?
A) 1.72 m/s B) 7.47 m/s C) 55.8 m/s D) 10.6 m/s E) 27.9 m/s
Uncertainty Principle Using Momentum and Position: An electron inside a hydrogen atom is confined to within a space of about 0.12 nm. What is the uncertainty in this electron's speed? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 3.1 × 105 m/s B. 4.8 m/s C. 3.1 km/s D. 9.6 × 105 m/s E. 4.8 × 106 m/s
A metal rod of length L in a region of space where a constant magnetic field points into the page rotates clockwise about an axis through its center at constant angular velocity ?. While it rotates, the point(s) at highest potential is(are)
A. A. B. B. C. C. D. D. E. A and E.