When it is struck by 240-nm photons, a material having a work function of 2.60 eV emits electrons. What is the maximum kinetic energy of the emitted electrons? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 2.58 eV
B) 5.18 eV
C) 2.00 eV
D) 4.21 eV


A

Physics & Space Science

You might also like to view...

How much work is done by a person lifting a 2.0-kg object from the bottom of a well at a constant speed of 2.0 m/s for 5.0 s?

A. 0.22 kJ B. 0.20 kJ C. 0.24 kJ D. 0.27 kJ E. 0.31 kJ

Physics & Space Science

Pluto, Eris and Ceres are all examples of

A) Kuiper belt objects B) dwarf planets C) asteroids D) planets

Physics & Space Science

The parallax shift of a star would be greater if viewed from Mars than from Earth

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

Which term in the simplified Drake equations depends on sociological factors?

A) NHP B) flife C) fciv D) fnow

Physics & Space Science