A traffic engineer, wishing to determine a representative value of the ADT on 250 highway links having similar volume characteristics, conducted a preliminary study from which the following estimates were made: Mean volume = 45,750 veh/day, Standard deviation = 3750 veh/day. Determine the minimum number of stations for which the engineer should obtain 24-h volume counts for a 95-5 precision level.
What will be an ideal response?
Use Equation 4.11: n = [t2?/2,N–1(s2/d2)]/ [1+ (1/N)(t2?/2,N–1)(s2/d2)]
? = 100 – 95 = 5
S = 3750
m = 45,750 therefore d = (0.1)(45,750) = 4575
V = N – 1 = 250 – 1 = 249
(t?/2,N–1) = 1.96
n = [(1.96)2(37502/45752)]/ [1 + (1/250)(1.96)2(37502/45752)]
n = 2.57
Use 3 count stations.
You might also like to view...
What are the three parts of a School?Based Agricultural Education program?
What will be an ideal response?
Software companies have limited the use of horticulture programs by creating company-specific software
Indicate whether the statement is true or false
The blooms of the cotton plant are ____________________ flowers in that they have both pollen-bearing stamens and ovaries
Fill in the blank(s) with correct word
Two capacitors, a 20 ?F and a 30 ?F, are connected in series to a 400 Hz source. What is the total capacitive reactance?
A. 7.96 ? B. 33.16 ? C. 42.04 ? D. 53.05 ?