X-rays of energy 2.9 × 104 eV are scattered by a free stationary electron through an angle of 135°
What is the energy of the scattered x-rays, in electron volts? (mel = 9.11 × 10-31 kg, e = - 1.60 × 10-19 C, h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
2.6 × 104 eV
You might also like to view...
A 6-kg object is moving to the right at 4 m/s and collides with a 4-kg object moving to the left at 6 m/s. The objects collide and stick together. After the collision, the combined object:
a. has the same kinetic energy that the system had before the collision. b. has more kinetic energy than the system had before the collision. c. has no kinetic energy. d. has less momentum than the system had before the collision.
A mass of 5 kg sits at rest on an incline making an angle of 30° to the horizontal. If ?s = 0.7, what is the friction force on the block?
An object, placed 12.0 cm from a lens, produces an image with a magnification of 5.0. What is the focal length of the lens?
A) 24 cm B) 18 cm C) 60 cm D) 15 cm E) 9 cm
Which statements are true about a VIRTUAL image? (There may be more than one correct choice.)
A) Its location can be calculated, but it cannot be viewed directly by your eye without using auxiliary lenses. B) It cannot be photographed. C) It cannot be viewed on a screen. D) A plane mirror always forms a virtual image. E) A concave lens always forms a virtual image.