If bulk candy costs $10.00 a kilogram, how much will 3 pounds cost? (There are 2.2 pounds in a kilogram.)

Let x equal what you are trying to find
x = ($ / purchase) Note: The unit "purchase" is made up.


Reciprocal factors
2.2 (lb / kg) 1/2.2 (kg / lb)
10 ($ / kg) 1/10 (kg / $)
Multiply factors
x ($ I purchase) = 10 ($ / kg) * I / 2.2 (kg / lb) * 3 (lb / purchase)
Multiply factors
x ($ / purchase) = 13.64 ($ / purchase) Cost of purchase of 3 lbs is $13.64.

Computer Science & Information Technology

You might also like to view...

____ is targeted and involves the delivery of specific knowledge to a defined group.

A. Awareness B. Training C. Accountability D. Delivery

Computer Science & Information Technology

The ____ point in the accompanying figure is used by Flash to orient an object every time you animate it.

A. registration B. animation C. transformation D. axis

Computer Science & Information Technology

An outline created using Outline view in Microsoft Word can easily be imported into a PowerPoint presentation

Indicate whether the statement is true or false

Computer Science & Information Technology

________ view displays the document structure including document headings, subheadings, and text

A) Notes B) Outline C) Master D) Subdocument

Computer Science & Information Technology