A 2 kg block of iron is to be dropped from the roof of a tall building. The initial temperature of the iron is 25oC, and the height of the building is 150 m.

(a) Assuming that the block is insulated and ignoring the effects of the atmosphere, determine the final temperature of the iron when it comes to rest on the ground.
(b) Develop a computer model for this problem, and plot the final temperature of the iron that would be expected for building heights ranging from 10 m to 500 m.
Given: Fe; m = 2 kg; T1 = 25oC; z1 = 150 m; z2 = 0 m
Assume: Q = W = ?KE = 0; The iron is an incompressible substance with constant specific heats: c = 0.447 kJ/kg-K = 447 J/kg-K
What will be an ideal response?


Solution: (a) The First Law for this closed system reduces to



(b) Using these equations, the temperatures expected for the range of building heights are

Trades & Technology

You might also like to view...

The ____________________ provides a means of changing gear ratios by holding and turning members to get different results.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

Technician A says that most manufacturers recommend using lug nut grease on lug studs when installing wheels. Technician B says that air impact wrenches are the best tool to tighten lug nuts. Which technician is correct?

A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians D) Neither technician

Trades & Technology

Which of the following is a result of global technological innovation?

a. Distribution has become more expensive. b. Goods have become standardized despite a diverse group of clients. c. Production of goods has become faster. d. Obtaining raw materials has become more expensive.

Trades & Technology

Is lockout/tagout required in a residential setting?

What will be an ideal response?

Trades & Technology