P = 29,000 + 13,000(P/A,10%,3) + 13,000[7/(1 + 0.10)](P/F,10%,3) = 29,000 + 13,000(2.4869) + 82,727(0.7513) = $123,483

What will be an ideal response?


(a) Find P in year –1 and then move to year 5
P -1 = 210,000[6/(1 + 0.08)]
= 210,000(0.92593)
= $1,166,667
F = 1,166,667(F/P,8%,6)
= 1,166,667(1.5869)
= $1,851,383
(b) Spreadsheet function: = -FV(8%,5,,NPV(8%,B3:B7)+B2)

Trades & Technology

You might also like to view...

Chinchillas are prone to _____ when under anesthesia

a. heart failure b. respiratory distress c. hypoglycemia d. hypothermia

Trades & Technology

The amount of a pesticide that hits the target pest is usually ________ of the amount applied to the ecosystem

A) 25 to 50% B) 75 to 95% C) less than 5% D) 50 to 75% E) 20 to 25%

Trades & Technology

What is the feed rate for a 4-inch diameter cutter with 12 teeth, a feed rate of .010 inch and a CS of 100 SFPM?

A) 6 IPM B) 8 IPM C) 10 IPM D) 12 IPM

Trades & Technology

The layer 3 protocol must work with a layer 4 protocol in order to deliver traffic end to end

Indicate whether the statement is true or false

Trades & Technology