At a pressure of 5.1 atm, carbon dioxide will condense into a liquid at -57°C. Determine this temperature in °F, K and R.

Given: T(°C) = -57°C

What will be an ideal response?


T (K) = T(°C) + 273 = 216 K
T(R) = 9/5 T(K) = 389 R
T(°F) = T(R) – 460 = -71°F
1.23 The “normal” temperature for a human being is 98.6°F. Determine this temperature in °C, K, and R.

Trades & Technology

You might also like to view...

The instrument to use to check for a short in the compressor motor winding is a(n) ____.

A. ohmmeter B. ammeter C. voltmeter D. milliammeter

Trades & Technology

If a standard 6X4 highway tractor is converted from duals to wide base singles on the drive axles, how many tires would the unit have in total?

A. Four B. Six C. Eight D. Ten

Trades & Technology

To find the volume of a cylinder, it is necessary to:

A) Multiply the diameter by the height. B) Measure the circumference. C) Find the volume of the circle forming base. D) Calculate the area of the circle forming the base.

Trades & Technology

Parallel format means that all data is

A) spaced evenly. B) sent one bit at a time. C) sent at once. D) converted.

Trades & Technology