A rod of length 1.00 m has a mass per unit length given by
, where
is in kg/m. The rod is placed on the x axis going from x = 0.00 m to x = 1.00 m. What is the rotational inertia of the rod in kg
style="vertical-align: -2px;" width="5px" height="18px" />m2 about the y axis?
What will be an ideal response?
0.867
You might also like to view...
A railroad car with a mass of 20,000 kg rolls into a second stationary car with a mass of 40,000 kg. The cars latch together and move off with a speed of 1.2 m/s. How fast was the first car moving before the collision?
When does a protostar become a true star?
A) when the star is 1 million years old B) when the central temperature reaches 1 million Kelvin C) when nuclear fusion begins in the core D) when the thermal energy becomes trapped in the center E) when the stellar winds and jets blow away the surrounding material
Mass on a Spring: A mass on a spring undergoes SHM. When the mass passes through the equilibrium position, which of the following statements about it are true? (There could be more than one correct choice.)
A. Its acceleration is zero. B. Its speed is zero. C. Its elastic potential energy is zero. D. Its kinetic energy is a maximum. E. Its total mechanical energy is zero.
A photocathode having a work function of 2.4 eV is illuminated with monochromatic light whose photon energy is 3.4 eV. What is maximum kinetic energy of the photoelectrons produced?
(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 1.6 × 10-19 J B) 3.8 × 10-19 J C) 4.4 × 10-19 J D) 4.9 × 10-19 J E) 5.4 × 10-19 J